Dok uživaš u vodi ili na obali, sunčevi zraci oštećuju tvoju kosu, topao vetar i povišena vlažnost vazduha je mrse i kovrdžaju, dok slana voda i hlor izvlače prirodnu vlagu iz nje. Zbog toga se kosa brže suši, lomi i puca, dok se boja farbe brže ispira. Međutim, adekvatna nega može učiniti da tvoja kosa ostane hidrirana i zdrava. Kako treba da izgleda pravilna nega kose tokom leta? Koji su najbolji proizvodi za negu kose u letnjem periodu?
Presa za kosu/pegla za kosu/figaro i kako bez njih?
Iako presa za kosu, pegla za kosu, figaro i drugi aparati za stilizovanje mogu da stvore fenomenalne frizure, razmisli da su ti zaista neophodni na letovanju, kada je tvoja kosa već izložena visokim temperaturama.
Na odmoru niko ne očekuje da imaš frizuru kao za posao ili neku drugu formalnu priliku. Dopusti sebi malo ležerniji stil i za večernji izlazak kosu natapiraj pivom. Pivo je bogato B vitaminom koje će dodatno nahraniti kosu. Neprijatan miris ovog pića će vrlo brzo ispariti, a tebi će ostati neodoljive lokne.
U slučaju da želiš da ispraviš lokne bez upotrebe prese za kosu, preporučujemo ti da uradiš keratinski tretman za ispravljanje kose. Biće dovoljno da je prirodno osušiš i da imaš svilenkastu, sjajnu i ravnu kosu svaki dan.
Kako odabrati šampon za kosu
Ako često boraviš na bazenu ili ideš na more, sigurno već znaš da mogućnost temeljnog pranja vlasišta nemamo baš u svakom trenutku. Tako se so i hlor zadržavaju na kosi određeno vreme, isušuju je i kidaju. Od temeljne osnovne nege počinje kompletna nega kose na moru, ali pri izboru proizvoda treba biti pažljiv.
Ako je tvoj šampon za kosu suviše agresivan, sadrži alkohol, parabene i sulfate ili nije namenjen za svakodnevnu upotrebu, ostavi ga kod kuće. Na more ponesi šampon bez sulfata koji ima blagu formulu, pruža dubinsku hidrataciju i tako sprečava pojavu peruti i svraba.
Suvi šampon za kosu
Svakodnevno pranje kose može da dovede do drugog problema – isušivanja kose, peruti i opadanja ili lučenja prekomerne masnoće (sebuma). U slučaju da si samo isprala kosu neslanom vodom, pa je ona suštinski čista, suvi šampon za kosu može upiti višak masnoće i odložiti pranje za dan ili dva.
Najbolji balzam/maska/regenerator za kosu
Ne zaboravi na eliksir, regenerator i hidrantne maske za kosu. Preporučujemo ti one koji sadrže arganovo ulje koje efikasno deluje kao hidrantno sredstvo i podstiče rast zdrave kose. Istovremeno, deluje protiv peruti i suvog vlasišta.
Ključna stvar u nezi kose leti je balzam za kosu (kondicioner) čija uloga je da zatvori kutikulu dlake i pomogne da u njoj ostanu svi hranljivi sastojci. Osim toga, kondicioner omogućava lakše raščešljavanje i stilizovanje kose.
Prirodna nega kose: Jabukovo sirće za kosu
Kosu možeš da hidriraš i na potpuno prirodan način. Jedna od opcija je maska od meda i maslinovog ulja koje treba da ostaviš da deluje oko pola sata. Shea butter je fantastična, prirodna zamena za silikone, ali bez negativnih posledica. Silikoni oblažu vlas i štite je, ali je istovremeno i isušuju.
Jabukovo sirće ima toliko pozitivan efekat na sjaj, zdravlje i izgled kose da slobodno možemo reći da je nepravedno zapostavljen kada je prirodna nega kose u pitanju. Jabukovo sirće za kosu se uvek koristi razblaženo s vodom. Efikasno je u otklanjanju svraba, gljivica i bakterija, ali i smanjenju pH vrednosti. Na taj način se vraća balans, sjaj i snaga kose.
Parfem za kosu
Ima li šta lepše od mirisne, sjajne i glatke kose? Upravo ovaj osećaj svežine možeš postići uz parfem za kosu, poput Alfaparf Semi Di Lino Sublime. Sadrži ekstrakt semena lana koji obezbeđuje sjaj kose i omega 3 i 6 masne kiseline koji zaglađuju vlas. Parfem za kosu se jednostavno naprska na suvu kosu, a može se koristiti i za telo.
Sprej za zaštitu kose od sunca
Period godišnjeg odmora je vreme kada se mnoge od nas isključe iz svakodnevnice, pa i rituala nege. Iako svi znamo koliko sunčevi zraci štete našoj koži, često zanemarujemo koliko mogu biti štetni i za našu kosu.
Nedostatak šampona koji sadrži UV zaštitu je u tome što često sadrže štetne sastojke, pa sprečavanjem jednog problema stvaramo drugi. Zato ti savetujemo da koristiš i sprej za zaštitu kose od sunca.
U nedostatku spreja ili sličnog proizvoda, krema za zaštitu kože od sunca (SPF faktorom) ti može pomoći – razmaži je po rukama, a potom po kosi.
Pravilna nega kose na moru
Kako bismo sprečili kidanje mokre vlasi od ključne važnosti je izbor odgovarajuće četke za kosu. Vezivanje kose u visoki rep pomoći će u zaštiti od sunca, ali i znoja. Kačket, šešir ili marama oko glave mogu činiti šik element tvog letnjeg stajlinga, ali i pružiti dodatnu zaštitu lica i kose od štetnog ultraljubičastog zračenja.
Kosu nije dovoljno zaštiti i negovati samo spolja. Unos dovoljne količine vode, koja se procenjuje na oko dva litra dnevno obezbediće hidriranost čitavog organizma. Takođe, zdrave namirnice, poput orašastih plodova, svežeg voća i povrća, koje je bogato vlaknima, mineralima i vitaminima pozitivno će se odraziti na zdravlje kože, kose i noktiju.
Letovanje je idealna prilika da u dnevni meni uvrstiš svežu ribu i morske plodove izuzetno bogate omega 3 masnim kiselinama i vitaminom B. Ne zanemari ni redovan san i umerenu fizičku aktivnost. Ne zaboravi da je zdravlje tvoje kose odraz tvog načina života.
Keratin za kosu i UV zračenje
Suviše jako UV zračenje (UVA i UVB zraci) ugrožava keratin i melanin. Keratin je protein koji gradi dlaku, dok joj melanin daje boju i štiti je. Upravo zbog gubitka melanina, dešava se da nam kosa tokom leta posvetli.
Posvetljena kosa od sunca bi moglo da izgleda simpatično da ne oštećuje vlas koja istovremeno gubi sjaj i gipkost. Zato se preporučuje zaštita kose, ali i tretmani za kosu koji obezbeđuju dubinsku hidrataciju i revitalizaciju kose.
Takođe, kosa lako upija vodu i sve što je u njoj. Kako se to ne bi desilo sa morskom soli, dobra praksa je da se kosa natopi kokosovim uljem pre ulaska u vodu. Kokosovo ulje će sprečiti protok soli u dlaku, koja se prilikom sušenja krstališe i stvara zrnca soli koji je mehanički cepaju.
Nega kose posle mora, farbanje i farba za kosu
Leti se boja farbane kose lako ispira, bledi i gubi sjaj. Sunčevi zraci mogu da dovedu do toga da farbe za kosu dodatno oksidiraju ili da delimični ili potpuno iščeznu. Tada prirodni pigment postaje sve vidljiviji. Kako bi ovo sprečila, biraj šampon za farbanu kosu, koji će obezbediti postojanost boje.
Budući da do promene boje kose može doći usled uticaja soli i hlora, kao i sunčevih zraka, frizeri savetuju da se farbanje kose obavi po povratku sa mora. U suprotnom, može se desiti da ti na bazenu, u dodiru sa hlorom, blajhana kosa pozeleni.
Koliko god brinula o kosi, ona neće proći neoštećeno, pa nega kose posle mora obavezno podrazumeva skraćivanje ispucalih krajeva.